Ana Sayfa Güncel EREĞLİ TSO TOPLANTISINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

EREĞLİ TSO TOPLANTISINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

245
0
Paylaş

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş tarafından düzenlenen basın toplantısında, TSO Yönetim Kurulu üyesi Mevlüt Özdemir, sert bir tepki göstererek önemli bir iddiada bulundu.

Özdemir, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nin eski yerinin askeriyeye devredilmesi için Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın kampanya yürüttüğünü iddia ederek, “Askeriyeye devir için kampanya hazırlanmış gereğini de belediye yapmış. Burası askeriyeye devir edilmesi için görüş alındı, kampanyaya olmasın diyerekten odadan başka bir kurum oldu mu? Belediye, kaymakamlık evet dedi. Kamuoyu sustu. Kampanya yürütüldü, orası hastane olduysa üniversite de olabilir. Bunu kime sorabilir belli yerlerden görüş alır, görüş alırken maalesef belediye de kaymakamlık ta devlet kurumları da gerekli gayreti göstermediler, burası elimizden gitti, burası askeri alan yapacak birşey yok. Bu saatten çevrilmesi çok zor”  şeklinde konuştu.

 Özdemir, “Askeriyeye devir için kampanya hazırlanmış gereğini de belediye yapmış. Yapmayın, gazetecisiniz. Avam proje hazır olup belediye gereğini yapsaydı orası bugün üniversite alanıydı. Arkadaşların bir bölümü siyasetin içerisinde olduğu için söyleyemiyorlar belki. Siyasette ve ticarette aldığınız yol önemli. Ben yapılan bir şey varsa gerçeği söylüyorum. 50 Tane gazetecinin arasında haybeye konuşacak halim yok. Sizde gazetecisiniz belediyenin bu konudaki tavrını bilmeniz lazım. Burası askeriyeye devir edilmesi için görüş alındı, kampanyaya olmasın diyerekten odadan başka bir kurum oldu mu? Belediye, kaymakamlık evet dedi. Kamuoyu sustu. Kampanya yürütüldü, orası hastane olduysa üniversite de olabilir. Bunu kime sorabilir belli yerlerden görüş alır, görüş alırken maalesef belediye de kaymakamlık ta devlet kurumları da gerekli gayreti göstermediler, burası elimizden gitti, burası askeri alan yapacak bir şey yok. Bu saatten çevrilmesi çok zor”  dedi.

Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş  ise,  “Maalesef işin özeti de gerçeği de bu. Mevlüt başkanın söylediği laf çok güzeldi, siyasette yoruma değil de atılan adıma bakmak lazım, yapılan işe bakmak lazım. Buraya yarın rektör gelecek, bakan da gelecek, o da gelecek bu da gelecek. Bunun ile ilgili somut adam atamazsak bu bizim kaybımızdır.  

Mevcut baktığımızda bir yerleşke var mı, yok. Mevcut yer yıkılmış, hali hazırda olsaydı, yıkılmasaydı hazırlık öğrencileri burada olacaktı. Üniversite harekete geçmişti, dönem milletvekili Ercan Candan ağzıyla milletvekili bittikten sonra da söyledi. Bizim amacımız onunla bununla karşı karşıya kalmak değil. Bizim amacımız üzüm yemek.  

Yeni bir yerleşke alanı olabilir, ama uzun vadeli bir iştir, 10 yıllık bir iştir. Bahsedilen yer Osmantepe, belediyenin bahsettiği. Devlet Hastanesi için de oraya olması için görüş vardı, geldiler baktılar oraya yapmadılar. Sen şimdi diyorsun ki oraya ben üniversite yapacağım, olabilir ama bu 10 sene sürecek, alt yapı maliyetleri dünya kadar sürecek, niye kendi kendimizi kandıralım” şeklinde konuştu.

YAZICIOĞLU, “BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu’da, Üniversite alanıyla ilgili yaşananlardan dolayı üzüntü duyduklarını belirterek, “Biz elimizden geleni yapacağız, Üniversite konusunda Devlet Hastanesinin tahsis ettiği noktada biz tatbiki Sivil Topluım örgütü olarak konunun gözlemcisi ve denetçisi olacağız ama bizim yapabileceğimiz sadece kamuoyu oluşturmak,Şuan top Milli Savunma Bakanlığında, Milli Savunma Bakanlığı ile Rektörlüğün bünyesinde gelişen olaylar, Eğer Milli Savunma Bakanlığı olumlu cevap verirse bizler Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na gideceğiz, gerekirse bu topun altına da bizler gireceğiz ,Bu süreçte Rekötür bey’e de söylemiştik, Bizler şu an oraya inşaat yapabiliyorsak biz oda olarak  topun altına gireceğiz, biz bu nu düşünüyoruz dedik, sağolsun o süreçte hemen imar yapıdan arkadaş gönderdiler buraya ama ,şu anda top tamamen Milli Savunma Bakanlığında “dedi.

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Mevlüt Özdemir’in ortaya attığı iddiaları öncesinde ise toplantıda şu açıklamalarda bulundu:

“Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Demirçin’in istifası sonrasında yerine Numan Şen arkadaşımız  gelmiştir. Kendisine başarılar dileriz.

ERDEMİR ÖNCÜLÜK ETMELİ!

Ülkemizin içinde bulunduğu zor ve hassas dönemlerde hükümetin açıkladığı ekonomik programın  hedeflerine ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyası olarak azimle destek olmaya kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Son dönemlerde yaşamış olduğumuz finansal zorlukla birlikte hep birlikte aşacağız. Ülkemiz ekonomisinde hassas bir dönem içerisindeyiz. Bunun çözümü de sıkı bir para politikasını desteklemek, bununla ilgili olarak ta tasarruf tedbirlerini içeren yeni maliye politikasını en kısa süre zarfında açıklanmasını bekliyoruz. Sorunu tasarruf etmek çok çalışmak, çok üretmek çözecektir. Bununla ilgili yapılması gereken, hepimizin alması gereken önlemlerde var. Bununla ilgili olarak milli duruşumuz gereği  euro  ve dolarlarla yapılan satışların TL’ye dönmesini arzu ediyoruz. Bununla ilgili olarakta ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Erdemir’in öncülük etmesini istiyoruz. Şöyle ki; Erdemir’in güneydeki fabrikası bildiğiniz gibi üretiminin yarısında yuvarlak demir, geri kalan yarısını yassı çelik olarak üretiyor. Bu yuvarlak demirden kastettiğimiz inşaat demiri. Bunu TL ile satıyor, yassı çeliği dolarla satıyor. Dolayısıyla burada Erdemir’in öncülük ederse sektördeki tüm diğer üreticilerde Erdemir’e uyma zorunluluğu olur ve TL’ye olan güveni arttırmış oluruz. Milli duruşumuz olarak bunu yapmamız gerekiyor.

TEKNİK LİSE İÇİN AYRILAN BÖLGEYE TALEP VAR!

Diyarbakır ve Batman Ticaret ve Sanayi Odaları’nı ziyaret ettik.  Ziyaret konumuz Organize ve Sanayi Bölgemizde bulunan teknik liseye ayrılmış olan bölüme Batman’dan gelen taleplerin yerinde görülüp değerlendirilmesi hususunu içeriyordu. Ciddi olarak teknik lise olarak ayırdığımız bölgeye talep var. Bununla ilgili olarak yatırımcıları değerlendiriyoruz. İlerideki günlerde bir sonraki eğitim ve öğretim dönemine hazır olacak şekilde nihai bir karar vereceğiz bu noktada.

Yine geçtiğimiz hafta, TOBB’un düzenlemiş olduğu Karadeniz  Bölge Odaları İstişare Toplantıları vardı. Buna katıldım. Burada tüm Karadeniz’de faaliyet gösteren tüm oda ve borsa başkanları vardı ve bunlarla ilgili beklenti anketleri , TOBB’un durum analiz anketleri vardı. Bunlarla ilgili sonuçlar paylaşıldı. Maalesef ilimizin geleceğe bakışı biraz karamsar. Bunu tekrar pozitife çevirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili olarakta bölgemizin yatırımların artması ve canlanması gerekiyor.

ERDEMİR’İN EREĞLİ’YE YATIRIM YAPMASINI İSTİYORUZ

Bölgemizdeki yatırımdan kastımız nedir? Bölgemizde en büyük istihdam sağlayan kuruluş olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının endüstri bölgesi ilan edilen arazileri denizden kıyı dolgu alanlarına yeni yatırımlar yapmasıdır. Ama üzülerek görüyoruz ki Ereğli’de maalesef yeni bir yatırım yok. KAP’a yapılan bildirimde İskenderun Fabrikası’ndan ÇED raporu için başvuruluyor, yani kapasiteyi artırımak ve büyümek için. Dolayısıyla anladığımız Erdemir’in bir süre daha Ereğli’ye yatırım yapmayacağı , İskenderun’a yapacağı yönünde.Biz burada yaşayanlar olarak, buradaki fabrikamızın üretim kapasitesinin artması ve burada yeni yatırım alanlarının oluşmasını istiyoruz.

TERSANELERDE GEMİ BAKIM VE ONARIMLARI YAPILACAK!

Bir taraftan bunlar olurken, bir güzel haberi de sizle paylaşmak istedim. Biliyorsunuz tersane bölgelerimiz gemi inşa üzerine yapılmıştı. Gemi inşalarından talep olmayınca, talep durunca tersanelerimiz işsiz kalmıştı. Yüzde 10-15 doluluk  oranında çalışıyorlardı. Geçen hafta bir acentemiz vasıtasıyla bir talep geldi. Daha doğrusu gümrüğe gelen bir talepti.  İlçemize 2 tane gemi tamir ve bakım için uzun süreli gelmek istedi ve bununla ilgili müsaade istediler. Bununla ilgili burada bir takım zorluklar çıktı. Fakat Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu arayarak konuyu ilettim. Rifat Bey konunun muhatabı olarak Ticaret ve Sanayi Bakanımıza ve Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne konuyu intikal ettirerek sorunun çözümünde bize yardımcı olarak buradaki sorunu çözdük. Artık Ereğli tersanelerinde bakım ve onarım işleri yapılabilecek.  Gemiler şu an açıkta. Kendileriyle ilgili prosedürlerini halletmeye çalışıyorlar. Hallettikleri zaman bakım ve onarım için gelmiş olacaklar. Buda müjdeli haberdir. Bu zor zamanlarda üyelerimize, tersanecilerimize destek olmaktır. Aynı zamanda bu bakım ve onarım için burayı işaretlersek harita üzerinde  Ereğli’nin adını ön plana çıkartmış olacağız.

KÖKTEN ÇÖZÜM İÇİN TOPLANTI…

Seçildiğimiz günden itibaren ve öncesinde gündemimizi meşgul eden  Üniversite meselesi var bildiğiniz üzere. Sürecide biliyorsunuz, askeriye güvenlik şartı, o oldu, bu oldu. Biz bu mücadeleden dönmüş değiliz. Bununla ilgili olarak ta Kurban Bayramı sonrasında Valimizle, Rektör hocamızla birlikte Ereğli’de toplantı yapacağız. Bu konuyla ilgili olarak Ereğli’deki öğrenci sayısıyla ilgili olarak konuştuk.  Öğrenci sayımız Alaplı ve Çaycuma’yla hemen hemen aynı. Nüfus olarak 3 ya da 5 katı büyüklüğündeyiz. Maalesef mevcut yerleşkelerimiz  ilave öğrenci alabilecek pozisyonda değil. Bununla ilgili olarak konuyu Valimiz ve Rektör Hocamıza aktardım. Önümüzdeki günlerde bu sorunu kökten çözümü için tedbir alacağız. Bu konuyla ilgili olarak Yönetim Kurulu arkadaşlarımız ve Meclis üyesi arkadaşlarımız azimli ve gayretli.  Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde güzel açıklamalarımız olacak.

KOSGEP GİRİŞİMCİLİK KURSLARI BAŞLADI

KOSGEB Girişimcilik Kursumuzun ilki şuanda yapılmakta. Bundan sonra düzenli olarak her iki ayda bir KOSGEB Girişimcilik eğitimi vereceğiz. Burda da odamızın yapmış olduğu bir sosyal faaliyet ve sosyal hizmetlerin odamıza yeni üye kazandırmak amacıyla bu kursları düzenliyoruz.

HEDEF PAZARLARDAN BİRİ AFRİKA!

Bir önceki toplantıda Ereğli’nin ihracat şehri olabileceği  konusuyla ilgili olarak projemizi  yazdık, bayram sonrası başvurumuzu yapacağız. Bir taraftanda başka pazarlara bakıyoruz. Bu ekonomik krizden çıkmanın yolu da ihracat kapasitemizi arttırmak. Bununla ilgili üretimde olur, ticarette olur, farklı pazarlara da yöneleceğiz. Hedef pazarlardan biride Afrika.

Ereğli’mizin simgesi olan Osmanlı Çileği konusunda coğrafi  işaret almak için süre başvurusunu yaptık. 1,5-2 yıl sürecek bir periyod. Bununla ilgili startı da verdik,bununla ilgili maliyetimizide odamız bünyesinden karşılayarak Ereğli’nin kendine has unsurunun sahibi olacağız. Bu bakımdan bu konuyu da çok önemsiyoruz. İnşallah bu zor günleri atlatacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here